Nasıl TedaviEdilir?

Nasıl Tedavi
Edilir?

TEDAVİ

Nasıl herkesin dünyayı görmesi farklı ise, gözü tamamen aynı olan iki hasta bulmak da imkansızdır. İşte bu nedenle doktorunuz zaman içinde vücudunuzun tedaviye nasıl reaksiyon verdiğini değerlendirecek ve gerekli ayarlamaları yapacaktır.3 İyi haber şu ki günümüzde hastaların göz içi basınçlarını düşürmeye yardımcı olan pek çok tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Tedavi: Açık Açılı Glokom

1. Göz Basıncını Düşürmekte Kullanılan İlaçlar

Glokom Açık açılı glokom tedavisine sıklıkla göz içi basıncını düşürmeye yardımcı olan reçeteli göz damlalarıyla başlanır. Göz içi basıncının yeterince düşürülebilmesi için birden fazla ilaca gerek duyulabilir.

Göz damlaları göz içi basıncını yeterince düşüremez ise cerrahi önerilebilir; ancak bu hastanın göz damlalarını mutlaka bırakacağı anlamına gelmez. Cerrahi işlem öncesi ya da sonrası göz damlaları kullanılmaya devam edebilir.


Burada önemli olan, hastanın göz damlalarını belirti olsun ya da olmasın, doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak kullanmaya devam etmesi ve düzenli olarak kontrollerine gitmesidir.
Ancak bu şekilde göz içi basıncı düşük ve sabit bir düzeyde tutulabilir ve göz sinirine zarar vermesi önlenebilir.

2. Göz İçi Basıncını Düşürmek İçin Cerrahi Seçenekler

Glokom tedavisinde kullanılan değişik cerrahi işlemler vardır ve kimi zaman cerrahi girişimlerin tekrarlanması gerekebilir. Başlıca iki cerrahi tedavi türü lazer ve konvansiyonel (klasik) cerrahidir.

- Lazer Cerrahisi
Farklı tipte lazer cerrahileri olsa da, bunların tümünde küçük bir ışık ışını gözün drenaj sistemine uygulanarak sıvının göz dışına akması kolaylaştırılır. Lazer cerrahisi ile göz içi basıncı yeterince düşürülemediğinde ya da basınç tekrar arttığında klasik cerrahi önerilebilir.

- Klasik Cerrahi (Trabekülektomi)
İlaçlarla ya da lazer tedavileriyle göz içi basıncında yeterli azalma sağlanamadığında ya da cerrahi sonrasında göz basıncı tekrar attığında trabekülektomi adı verilen klasik cerrahi işlem kullanılır.

3. Klasik Cerrahi Alternatifleri

Göz içi basıncını düşürmek için pek çok farklı yöntem vardır ve cerrahi işlem için aday olan hastalar bu seçenekleri doktorlarıyla tartışabilir. Bunlar:

  • Tüp Shunt
  • Filtrasyon Cihazları
  • Trabektomi
  • Derin sklerektomi

Tedavi: Kapalı açılı glokom

Gözdeki drenaj sisteminin aniden tıkanmasına bağlı olarak göz içi basıncında hızlı bir artış olduğunda kapalı açılı glokom gelişir. Gözdeki bu hızlı basınç artışı nedeniyle kapalı açılı glokom tıbbi açıdan acil bir durum olarak kabul edilir.

Göz basıncını düşürmek için ilaçlara olabildiğince çabuk başlanır ve bazı hastalarda lazerli periferik iridotomi işlemi de gerekebilir.

05.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.