BelirtileriNelerdir?

Belirtileri
Nelerdir?


Santral retinal ven tıkanıklığı olan hastalarda genellikle ani, ağrısız görme kaybı şikayeti ortaya çıkar. Yapılan muayenede erken aşamada tıkanıklığın sonrasındaki bölgede, retina içine kanamalar, retinada sıvı toplanması (retinal ödem), madde birikimleri (yumuşak eksudalar) görülür. Bu dönemde görme alanında uçuşan lekeler, siyah noktalar görülebilir. İleri evrede ise kanamalar geri çekilir; ancak ödem devam edebilir. Yeterince beslenemeyen retinada anormal yeni damar oluşumu ve buna bağlı sorunlar olabilir. Retinada anormal damar oluşumu, neovasküler glokom adı verilen göz içi basıncı artışına neden olabilir. Neovasküler glokom, ciddi bir durumdur ve ciddi görme kaybına yol açabilir. SRVT sonrası üç ay ya da daha sonra ortaya çıkabilir.

Şiddetli SRVT vakalarında, ven tıkanıklığına bağlı göz içi basıncı artışı ağrı yapabilir.  Dal retinal ven tıkanıklığı olan hastalarda belirti olmayabilir veya tıkanıklık görülen bölgedeki görme alanı bölgesini içeren bulanık görmeyle kendini gösterebilir. Retinal ven tıkanıklığı erken dönemde tespit edilirse, mevcut tedavilerle görme düzeyleri korunabilir ve görme kayıplarının ilerlemesi durdurulabilir.

Retinal ven tıkanıklığına bağlı maküler ödemden kaynaklanan görme bozukluğu hastaların günlük yaşamdaki fonksiyonel aktivitelerini azaltarak yaşam kalitesini azaltır. 

05.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.