Gözlüğünüzün ömrünü uzatmak size bağlı

Yaşam

Gözlüğünüzün ömrünü uzatmak size bağlı

5.7.2016

PUAN VERİN
PAYLAŞIN

Her gözlüğün, kişiden kişiye değişen bir kullanım süresi var. Bu süre alışkanlıklara, takış süresine, sık takıp çıkarılmasına, muhafaza şekline göre değişiyor. Ancak bu süreyi uzatmak elinizde.
 
Gözlüğü temizlerken yumuşak bez kullanılmalı
Silme bezinin yumuşak, hidrofil (su tutucu) ve cam üzerinde kolay hareket eden malzemeden olmasına titizlik gösterilmeli, silme bezi içinde kum, toz, kir olmamalı. Eğer çıkmayan kirler varsa, özel temizleyiciler spreyler, kir çözücü emdirilmiş kâğıtlar kullanılabilir. Bunlar yoksa her cama bir damla şampuan veya benzeri yüzey aktif sıvılar damlatılarak camlar parmakla ovalanır. Deterjan kullanılmamalı. Bol su ile durulanarak suyu silkelendikten sonra yumuşak şekilde temizlik tekrarlanır.
Gözlüğe en çok zarar temizlik aşamasında verilmektedir. Bir eşyayı uzun süre ve ideal formunda kullanmak, ancak bazı kurallara uymak ve bu kuralları alışkanlığa dönüştürmekle mümkün. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan böyle bir eşyanın ideal kullanımı, ekonomik ömrünü birkaç kat uzatıyor.
 
Gözlükte deformasyon net görüşü etkiler
 
Gözlükte deformasyonlar, hem estetik açıdan, hem fonksiyonları açısından kötü sonuçlar doğurduğundan dikkat edilmesi gereken bir husus. Deforme olan gözlük, cilde pişik veya kızarıklık gibi zararlar verebilir. Çünkü ağırlıklar burun üzerine ve saplara eşit dağılmaz. Kaymalar veya baskılar, kulak arkasında, şakaklarda ve burun üzerinde acı ve ağrı verir. Gözlüğün görme fonksiyonlarını bozar, astigmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye ve görme yorgunluğuna, dolayısıyla baş ağrısına neden olur. Sayılan tüm olumsuzluklar, ancak işinin ehli bir usta teknisyen tarafından düzeltileceğinden bu tür ayar bozuklukları, eğrilikleri, gevşemeleri konunun dışında birinin yapması zor ve riskli. Gözlükçünün çeşitli cihaz ve el aletleriyle kolayca ve kısa sürede yapabileceği bir ayar, yanlış ellerde kırılmayla sonuçlanabilir.
 
 
Kaynak: http://www.setyoursights.com

05.07.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.