Kalkışa hazır mısınız?

Yaşam

Kalkışa hazır mısınız?

11.5.2016

PUAN VERİN
PAYLAŞIN

Görmesi azalmış kişiler uçak yolculuğu nasıl yapabilirler?
Rahat bir yolculuğun planları uçak bileti dahi alınmadan önce başlamalıdır. Birçok hava yolunun internet sitelerinde, ekstra yardıma gerek duyan kişiler için mevcut hizmetlerin açıklandığı bir sayfa bulunmaktadır. Gereksinimlerinizi onların sağladıkları ile karşılaştırmak kendinizi sağlama aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Görme zayıflığı olan başka kişilere farklı havayollarına dair deneyimlerini sormak da farklı şirketlerin ne kadar uygun olabileceğine dair size fikir verebilir.

Havayolunuzu seçtiğinizde rezervasyon yaparken görme durumunuzu belirttiğinizden emin olunuz. Bu, telefonla veya internet üzerinden yapılabilir ve uçağa biniş kartınızda yardıma gerek duyabileceğinize dair bir not olmasını garantiler.
Uçuş gününde, havaalanına gidiş için bolca ekstra zaman ayırınız. Gerek duyduğunuz yardımı istemede –ve isteme şeklinizde- çekingen davranmayınız. Bazen bir tekerlekli iskemle hâlihazırda mevcut olabilir, ancak birinin koluna tutunarak yürümeyi tercih ediyorsanız konuşunuz ve bunu söyleyiniz. Yolculuk yapmayacak bir refakatçinin size güvenlikten geçiş ve kapıya gidişte eşlik etmesi için özel bir kart almak da, bunu check in gişesine sormakla mümkün olabilir.

Kapıya geldiğinizde ve biniş öncesi işlemlere başlamayı planladığınızda buradaki görevli ile konuşunuz, böylece acele etme gerekliliği hissetmeden uçağa geçmek için ekstra zamanınız olacaktır. Bu, ayrıca hostesin sizi koltuğunuza yönlendirmesi ve bagajınızı nereye koyacağınızı göstermesi için de daha fazla zaman sağlayacaktır. Kalkıştan önce hostes size acil çıkış, çağrı butonu, klima kontrolü gibi bölümlerin yerini gösterecektir.

Uçuş başladığında hostesten, yemekleri tanımlama, paketleri açma ve/veya tuvalete gitme ya da gelme gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi sorunuz. Ancak ilaç verme veya tuvalette yardım gibi şeylerin muhtemelen havayolunun hizmetlerinin dışında kalabileceğini akılda tutunuz. Uçak indiğinde, hostesten sizi taksi/otobüs alanına veya gitmek istediğiniz yere yönlendirmede yardım etmesi için bir görevliyle buluşturmasını isteyiniz. Ve işte hedefinize vardınız!
 
Kaynak: http://www.setyoursights.com

11.05.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.