Şeker hastasıysanız kesinlikle göz kontrollerinizi aksatmamalısınız.

Sağlık

Şeker hastasıysanız kesinlikle göz kontrollerinizi aksatmamalısınız.

26.1.2016

PUAN VERİN
PAYLAŞIN

Şeker hastasısınız. Kan şekerinizi her gün iki kez kontrol ediyor, yediklerinize dikkat etmeye çalışıyorsunuz.
Peki göz kontrolünüzü düzenli olarak yaptırıyor musunuz?

 
Göz sağlığı genel sağlık için önemli bir göstergedir ancak bu durum diyabet hastalarında daha fazla önem kazanır.

Diyabet gözde kalıcı hasara yol açan diyabetik maküler ödeme neden olabilir. Yani retinadaki kan damarlarının yapısının bozulmasına ve bu damarlardan sıvı sızıntılarının olmasına, retinanın şişmesine (ödem) sebep olur.

Diyabetik maküler ödem, diyabetli hastalarda görme kaybının en sık nedenidir. Her 5 diyabetli hastadan birinde on yıl içinde diyabetik maküler ödem geliştiği belirlenmiştir.
Riskin bu kadar büyük olmasına rağmen,  diyabetli hastalar göz muayenelerini düzenli olarak yaptırmamaktadır. A.B.D.’de yapılan bir araştırmada, diyabetli hastaların sadece yarısının son 12 ay içinde göz  kontrolüne gittiği belirlenmiştir.

Amerikan Diyabet Derneği’nin önerilerine göre,  herhangi bir retina hasarı bulunmayan hastalar 2 yılda bir, retina hasarı bulunan diyabetli hastalar ise her yıl göz kontrolü yaptırmalıdır.

Bu öneriler yaşa bağlı değil,  retina hasarının olup olmamasına bağlı olarak belirlenmiştir.  Diyabet hastalığının süresi uzadıkça, retina hasarı oluşma riski de artmaktadır. Bu nedenle göz kontrollerinizi aksatmamalı ve doktorunuza düzenli ziyaretlerde bulunarak göz sağlığınızı korumalısınız.
 
Kaynak 1. http://yoursightmatters.com/prevention/diabetes-eye-care/ Erişim tarihi Kasım 2015.
2. Aroca PR et al. Journal of Diabetes and its Complications.18 (2004): 211-215.
3. Ding J and Wong TY.Curr Diab Rep. (2012)12:  346-354

26.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.