Görmenin azalması ile ilişkili istenmeyen bir etki: DEPRESYON

Yaşam

Görmenin azalması ile ilişkili istenmeyen bir etki: DEPRESYON

19.1.2016

PUAN VERİN
PAYLAŞIN

Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilen hastalıklar, ağrılar, hareket güçlüklerinin yanı sıra , görmenin de azalması  kişinin ruhsal durumunun bozulmasına ve kolayca depresyona girmesine neden olabilir.

Görmenin azalması, alışveriş yapmak, gezintiye çıkmak, araba kullanmak , televizyon izlemek, gazete ve kitap okumak gibi çok temel olan günlük işleri engelleyebilir. Bu da, kişilerin hayattan aldığı zevki azaltır. Bu durum  ayrıca kişinin sosyal durumunu da etkileyebilir, örneğin rahatça dışarı çıkamadığından ya da araba kullanamadığından ailesi ve arkadaşlarıyla görüşmesi azalabilir. Görmeniz normalse, birçok şeyi yapmak çok daha kolay ve eğlenceli gelebilir, ancak görme bozulduğunda bunlar eziyete dönüşebilir.

Görmenin bozulmasında başta gelen sebeplerden biri sarı nokta hastalığı (yaş tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonudur) . Sarı nokta hastalığı olan her 3 kişiden birinde depresyon gelişebilmektedir.

Tüm bunlara rağmen, görmenin azalmasına bağlı olarak gelişebilen depresyon , günlük yaşamınızda ve alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle önlenebilir. Örneğin, çiçek yetiştirme, el işleri gibi görme düzeyinize uygun olarak yapabileceğiniz yeni hobiler bulmak, okumak yerine sesli kitaplara yönelmek, size rehberlik edebilecek ve sevgisini gösterebilecek bir köpek sahibi olmak., arkadaşlarınızla alışkın olduğunuz ve daha rahat ettiğiniz eviniz gibi ortamlarda görüşmek, gerektiğinde onlardan yardım istemekten çekinmemek  uygulayabileceğiniz basit ve yararlı yöntemlerdir. Elbette, profesyonel bir yardım almak için bir psikiyatriste başvurmayı da göz ardı  etmemelisiniz.

Kaynak: http://www.setyoursights.com/ Erişim tarihi Kasım  2015

19.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.